Deprecated: Function is_staging_site is deprecated since version 3.3.0! Use in_safe_mode instead. in /home/u862694509/domains/sirwiznews.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078
বাৰে বাৰে অৰুনাচলৰ ওপৰত চীনৰ দৃষ্টি। - SirWiz News
Deprecated: Function is_staging_site is deprecated since version 3.3.0! Use in_safe_mode instead. in /home/u862694509/domains/sirwiznews.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078

শেহতীয়াকৈ অৰুণাচলত নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত কৰাৰ বিৰোধিতা কৰি চীনে উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চলৰ এই অবিচ্ছেদ্য অংশক তেওঁলোকৰ বুলি দাবী কৰি ইয়াৰ ৩০ টা স্থান, ১২ টা পাহাৰৰ নতুনকৈ নামকৰণ কৰিছে।

অৰুণাচলক লৈ চীনে বাৰে বাৰে ভাৰত বিৰোধী স্থিতি গ্ৰহণ কৰি আহিছে। কেতিয়াবা যদি অৰুণাচলক চীনৰ অংশ হিচাপে দেখুৱাই মেপ প্ৰকাশ কৰিছে আন কেতিয়াবা আকৌ অৰুণাচলক চীনৰ অংগ বুলি দাবী কৰি বিভিন্ন মন্তব্য কৰি আহিছে।তাৰ মাজতে শেহতীয়াকৈ অৰুণাচলত নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত কৰাৰ বিৰোধিতা কৰি চীনে উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চলৰ এই অবিচ্ছেদ্য অংশক তেওঁলোকৰ বুলি দাবী কৰি ইয়াৰ ৩০ টা স্থান, ১২ টা পাহাৰৰ নতুনকৈ নামকৰণ কৰিছে।

উল্লেখ্য যে, ২০১৭ চনৰ পিচত চতুৰ্থবাৰৰ বাবে চীনে উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ ৰাজ্য অৰুণাচল প্ৰদেশৰ ঠাই আৰু স্থানৰ নামৰ নতুন তালিকা প্ৰকাশ কৰিছে ৷ এইয়া অন্য দেশৰ ভূখণ্ডৰ ওপৰত বেইজিঙৰ দাবীৰ শেহতীয়া প্ৰকাশ ৷ চীনৰ অসামৰিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে প্ৰকাশ কৰা শেহতীয়া তালিকাত অৰুণাচল প্ৰদেশৰ ৩০ টা ঠাই আৰু স্থানৰ নতুন নাম সন্নিবিষ্ট কৰা হৈছে ৷ ইয়াৰ ভিতৰত ১১ টা আৱাসিক এলেকা, ১২ টা পাহাৰ, চাৰিখন নদী, এটা হ্ৰদ, এটা মাউণ্টেন পাছ আৰু এটুকুৰা মাটি ৷ চাউথ চাইনা মৰ্নিং পোষ্টৰ বাতৰি অনুসৰি সকলো নাম চীনা আখৰ, তিব্বতী আৰু মেণ্ডেৰিন চীনা ভাষাৰ ৰোমান বৰ্ণমালাৰ সংস্কৰণত দিয়া হৈছে ৷

চীনে প্ৰথমে ২০১৭ চনত অৰুণাচল প্ৰদেশৰ ছটা স্থানৰ নতুন নামৰ তালিকা প্ৰকাশ কৰিছিল ৷ ইয়াৰ পিচত ২০২১ চনত দ্বিতীয়খন ১৫ টা স্থানৰ তালিকা আৰু তাৰ পিচত ২০২৩ চনত ১১ টা স্থানৰ বাবে তৃতীয় তালিকা প্ৰকাশ কৰিছিল ৷ চীনে অৰুণাচল প্ৰদেশক জাংনান বা দক্ষিণ তিব্বত বুলি উল্লেখ কৰে, যি ভূখণ্ড বেইজিঙে তিব্বত স্বায়ত্তশাসিত অঞ্চলৰ অংশ বুলি দাবী কৰে ৷ মেণ্ডেৰিন চীনা ভাষাত জাঙে তিব্বতক বুজায় আৰু “নান” মানে দক্ষিণ ৷

ভাৰত একমাত্ৰ দেশ নহয় য’ত চীনে ঠাই আৰু স্থানৰ নতুন নাম উদ্ভাৱন কৰিছে ৷ চীনে আন দেশৰ ঠাইৰ নাম সলনি কৰাৰ এটা উল্লেখযোগ্য উদাহৰণ হ’ল দক্ষিণ চীন সাগৰত ইয়াৰ কাৰ্যকলাপ ৷ চীনে এই অঞ্চলৰ বিভিন্ন দ্বীপ, ৰিফ আৰু শ্ব’লৰ ওপৰত ভূখণ্ডৰ দাবী জনাইছে, ইয়াৰে বহুকেইটাকে ভিয়েটনাম, ফিলিপাইনছ, মালয়েছিয়া, ব্ৰুনেই, টাইৱানৰ দৰে আন দেশসমূহেও দাবী কৰিছে ৷ সাৰ্বভৌমত্বক লৈ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিবাদৰ মাজতো চীনে দক্ষিণ চীন সাগৰৰ কেইবাটাও বৈশিষ্ট্যৰ নাম সলনি কৰিছে ৷

চীনে ছিছা দ্বীপপুঞ্জ বুলি জনাজাত পেৰাচেল দ্বীপপুঞ্জৰ ভিতৰৰ কেইবাটাও বৈশিষ্ট্যৰ নাম সলনি কৰিছে চীনে ৷ উদাহৰণস্বৰূপে ভিয়েটনামে দাবী কৰা ৱুডি দ্বীপক চীনা নাম য়ংছিং দ্বীপ দিয়া হৈছে ৷ একেদৰে চীনে স্প্ৰেটলি দ্বীপপুঞ্জৰ ভিতৰৰ বৈশিষ্ট্যসমূহৰ নাম সলনি কৰিছে, যাক চীনা ভাষাত নানছা দ্বীপপুঞ্জ বুলি জনা যায় ৷ উদাহৰণস্বৰূপে চীন, ফিলিপাইনছ আৰু ভিয়েটনামে দাবী কৰা ফায়েৰী ক্ৰছ ৰিফক চীনা নাম দিয়া হৈছে ইয়ংছু ৰিফ ৷ চীনে ফিলিপাইনছে দাবী কৰা স্কাৰবাৰ’ শ্ব’লক চীনা ভাষাত হুয়াংয়ান দ্বীপ বুলি কয় ৷ চীনে এই বৈশিষ্ট্যৰ নাম সলনি কৰাটোৱে এই অঞ্চলটোৰ ওপৰত ঐতিহাসিক সাৰ্বভৌমত্বৰ দাবী প্ৰতিফলিত কৰিছে ৷

পূব চীন সাগৰত জাপানী ভাষাত চেনকাকু দ্বীপ বুলি উল্লেখ কৰা জনবসতিহীন দ্বীপসমূহৰ এটা গোটক চীনা ভাষাত ডায়াউ দ্বীপ বুলি কোৱা হয় ৷ উল্লেখযোগ্য যে যোৱা মাহত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ উত্তৰ-পূব ৰাজ্যখন ভ্ৰমণৰ পিছত চীনে অৰুণাচল প্ৰদেশৰ স্থান আৰু স্থানৰ নতুন নামৰ শেহতীয়া তালিকা প্ৰকাশ কৰিছে ৷ ভ্ৰমণৰ সময়ছোৱাত মোদীয়ে কৌশলগতভাৱে অৱস্থিত টাৱাঙলৈ সৰ্ববতৰৰ সংযোগ প্ৰদানৰ বাবে ১৩ হাজাৰ ফুট উচ্চতাত ছেলা সুৰংগ উদ্বোধন কৰে ৷ এই সুৰংগৰ জৰিয়তে সীমান্ত অঞ্চলত সৈন্যৰ উন্নত চলাচল নিশ্চিত হোৱাৰ সম্ভাৱনাও আছে ৷

কৰিলেও বাস্তৱ সলনি হৈ নাযায়। তেওঁ বেইজিঙৰ এনে কাৰ্যক কঠোৰ ভাষাৰে নিন্দা কৰিছে।

মন কৰিবলগীয়া যে, বিগত বছৰত চীনে অৰুণাচল প্ৰদেশৰ বহু ঠাইৰ নাম নিজাকৈ দি বিজ্ঞপ্তি জাৰি কৰিছিল। শেহতীয়াকৈ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে অৰুণাচলত দুটাকৈ টানেলৰ উদ্বোধন কৰিছে।

এই টানেল সেনা বাহিনীৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি বিবেচিত হৈছে। এই দুই টানেল উদ্বোধন কৰাৰ পাছৰে পৰা চীনে অৰুণাচলক লৈ পুনৰ এনে ধৰণৰ বিতৰ্কৰ আৰম্ভ কৰিছে। অৰুণাচলক জ্যাংনান প্ৰদেশ হিচাপে নামকৰণ কৰি এই প্ৰদেশক চীনৰ বুলি আন্তৰ্জাতিক মহলত প্ৰচাৰ আৰম্ভ কৰিছে।

By Sandy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *