Deprecated: Function is_staging_site is deprecated since version 3.3.0! Use in_safe_mode instead. in /home/u862694509/domains/sirwiznews.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078
অসমৰ পৰাই চীনক শক্তিশালী বাৰ্তা প্ৰেৰণ কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহৰ - SirWiz News
Deprecated: Function is_staging_site is deprecated since version 3.3.0! Use in_safe_mode instead. in /home/u862694509/domains/sirwiznews.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078

কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহে মঙলবাৰে নৰেন্দ্ৰ মোদী ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী হৈ থকালৈকে চুবুৰীয়া দেশ চীনে ভাৰতৰ পৰা এক ইঞ্চিও মাটি কাঢ়ি নিব নোৱাৰে বুলি কৈ অসমৰ ভূমিৰ পৰা তেওঁলোকক এক শক্তিশালী বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰে।

কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহে মঙলবাৰে নৰেন্দ্ৰ মোদী ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী হৈ থকালৈকে চুবুৰীয়া দেশ চীনে ভাৰতৰ পৰা এক ইঞ্চিও মাটি কাঢ়ি নিব নোৱাৰে বুলি কৈ অসমৰ ভূমিৰ পৰা তেওঁলোকক এক শক্তিশালী বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰে।কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে এই কঠোৰ মন্তব্যৰ উপৰিও অসমক অৱহেলা কৰাৰ বাবে কংগ্ৰেছৰ শাসন কালক সমালোচনাৰ লক্ষ্য কৰি লয়। ১৯৬২ চনৰ ভাৰত-চীন যুদ্ধৰ উদ্ধৃতি দি শ্বাহে কয় যে সেই সময়ত ভাৰতৰ ভূমিত চীনা সামৰিক বাহিনীৰ অনুপ্ৰৱেশৰ সময়ত প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী জৱাহৰলাল নেহৰুৱে অসম আৰু অৰুণাচল প্ৰদেশক কেনেকৈ “বিদায়” দিছিল সেয়া অঞ্চলটোৰ মানুহে কেতিয়াও পাহৰিব নোৱাৰে।শ্বাহে লগতে কয়, ‘কেন্দ্ৰৰ বিজেপি নেতৃত্বাধীন চৰকাৰে বাংলাদেশৰ সৈতে দেশৰ সীমান্ত সুৰক্ষিত কৰি অনুপ্ৰৱেশ বন্ধ কৰি দিলে’।

চলিত বৰ্ষৰ আৰম্ভণিতে শ্বাহে কেন্দ্ৰৰ স্থিতি দৃঢ়তাৰে কৈছিল যে পূব লাডাখত চীনৰ সৈতে কেইবামাহো ধৰি চলি থকা সামৰিক তৰ্কযুদ্ধত ভাৰতে ‘কোনো ভূখণ্ডত পৰাস্ত হোৱা নাই’।

জনসভাখনত কংগ্ৰেছক ক্ষুৰধাৰ সমালোচনা অব্যাহত ৰাখি মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয়, ‘কিছুদিন পূৰ্বে ৰাহুল গান্ধীয়ে কৈছিল যে আমি অসমৰ সংস্কৃতি ৰক্ষা কৰিব লাগিব। মই তেওঁক সোঁৱৰাই দিব বিচাৰো যে তেওঁৰ আইতাই অসমক কি কৰিলে। হাজাৰ-হাজাৰ যুৱকক বিপথে পৰিচালিত কৰি হত্যা কৰা হ’ল’।

অসমত নৰেন্দ্ৰ মোদী চৰকাৰৰ সাফল্যৰ ওপৰত আলোকপাত কৰি মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয়, ‘মোদীজীৰ দহটা বছৰ অসমত ৰূপান্তৰৰ এক দশক। বিগত ১০ বছৰত আমি বিভিন্ন শান্তি চুক্তি আৰু উন্নয়নমূলক প্ৰকল্প সমাপ্ত কৰিছো। মই নিশ্চিত যে… আগন্তুক বছৰবোৰত অসম এখন উন্নত ৰাজ্যত পৰিণত হ’ব’৷

ইফালে ৰাম মন্দিৰ বিষয় সন্দৰ্ভত শ্বাহে কয়, ‘বছৰ বছৰ ধৰি কংগ্ৰেছ দলে ৰাম মন্দিৰ বিষয়টো ওলমি থকা অৱস্থাত এৰি থৈ আহিছিল। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ সময়তে ৰায় আহিছিল, ‘ভূমি পূজন’ হৈছিল আৰু অৱশেষত ২২ জানুৱাৰীত ‘প্ৰাণ প্ৰতিষ্ঠা’ হ’ল’।

উল্লেখ্য যে, লখিমুপৰৰ লগতে উজনি অসমৰ আন আন সমষ্টি কেইটাত অহা ১৯ এপ্ৰিল অৰ্থাত প্ৰথম পৰ্যায়ত নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত হ’ব। অসমৰ বাকী সমষ্টি সমূহত ২৬ এপ্ৰিল আৰু ৭ মে’ত ক্ৰমে দ্বিতীয় আৰু তৃতীয় পৰ্যায়ত ভোটদান হ’ব। অহা ৪ জুনত হ’ব ভোটগণনা।

By Sandy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *